Sosyopatlar Aramızda: Onları Tanıyabilir misiniz?

Sosyopatlar aramızda ama bizler onları tanıma ve belirleme konusunda ne kadar uyanığız?

Ülkemizde yapılan bir araştırma yok ancak dünyada verilen oranlar her 20-25 kişiden birinin sosyopat olduğuna işaret etmektedir. Onlar kapı komşunuz, müdürünüz, öğretmeniniz, yüksek bir bürokrat, tanınmış insanlar, sokakta hergün karşılaştığınız biri olabilir. Tanıdığınız sosyopatlar muhtemelen filmlerde gördüğünüz karakterlerle sınırlıdır. Amerikan Psycho bunlardan biridir. Amerikan Sapığı 2000 yılında, Chris Hanley ve Christian Halsey Solomon tarafından kaleme alınmış, Mary Harron tarafından yönetilmiş bir suç-korku-gerilim filmidir. Hannibal bir diğeridir. Bunlar gibi pek çok karakter filmlerin ve kitapların konusu olmuştur ancak pek çoğunda kişilik hatları abartılıdır.

Toplum içinde, hergün belki de birlikte yaşadığımız insanlar arasında yanıbaşımızda olanlar bu kadar karikatürize tipler değildir ve farkedilmezler.

Peki nedir Sosyopatların belirleyici özellikleri:

En önemli genellenebilecek özellikleri süperegolarının olmamasıdır. Süperego terimi soyut bir terim. Daha açık olarak bildiğimiz anlamda vicdan yokluğu demek daha doğru olur.

Diğer özellikleri:

1-Çok iyi aktördürler, tiyatroları iyidir. İnsanları kolay kandırırlar. İnandırırlar.

2-Fırsatını bulduklarında insanlara ve hayvanlara kötü davranırlar ve bundan zevk alırlar

3-İnsanları ya doğrudan ya dolaylı yollardan manipüle ederler, yani kendi çıkarları doğrultusunda kullanmak üzere ayar ederler.

4-Çok kolay ve inanılmaz bir biçimde yalan söylerler

5-Kendi yaptıklarının sorumluluğunu ve suçluluk duygusunu hissetmez hatta başkalarına yüklerler