Sertralin Kullananlara Önemli Bilgiler

Piyasada sertralin maddesini ihtiva eden farklı firmalara ait pek çok ilaç vardır. Aşağıda verilen bilgiler tüm sertralin grubu ilaçlar için geçerlidir. Bu bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır.

Tıbbi öneri değildir. İnternette kontrolsüz biçimde yayılan yanlış bilgilerden hastalarımızı koruyabilmek için daha sağlıklı bir hekim görüşü olarak derlenmiştir.

Lütfen detay sorularınız ve daha kapsamlı bilgi için psikiyatristinize danışınız, burada veya internet üzerinde bulunan bilgilerle yetinmeyiniz ve kendi başınıza kesinlikle hareket etmeyiniz.

Önemli Uyarılar

Sertralin gebelik, gebe kalmayı planlayanlar, emzirenler, 18 yaş altındakiler, kalp hastalığı olanlar, epilepsi tanısı olanlar, karaciğer hastalığı ya da böbrek fonksiyonları bozuk olanlar, mani ya da psikoz grubu hastalığı olanlar, geçmişte mide – barsak kanaması geçirenler, dar açılı glokom olarak bilinen göz tansiyonu olanlar ve EKT uygulanmakta olanlarda dikkatli kullanılmalıdır. Son 14 gün içinde MAO inhibitörü adı verilen (Ülkemizdeki adı Aurorix), halen pimozid grubu ilaç alan (Türkiyedeki adı Norofren), aktif manik atak hali olan, ileri karaciğer yetmezliği olan hastalarda kullanılması sakıncalıdır.

Sertralin hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

Lustral, depresyon, anksiyete bozuklukları, obsesif kompulsif bozukluk, travma sonrası stres hastalığı tedavisinde kullanılır. 6 yaşından itibaren, çocuklarda obsesif kompulsif bozukluk tedavisi için verilen güvenli bir ilaçtır. Hekiminiz bu sıralanan durumlar dışındaki başk tıbbi durumlar için de Sertralin önerebilir, hekiminizden detaylı bilgi alınız.

Sertralin Nasıl Kullanılır?

Tablet ya da kapsüller, genellikle günde bir defa, yemekle ya da yemekten sonra, tek dozda alınır. Bir bardak su ile, bütün olarak alınmasında fayda vardır. En fazla fayda için Lustral’i düzenli olarak kullanın. Doktorunuz tarafından aksi söylenmedikçe, her gün aynı zamanda kullanmayı unutmayın. İlacın olumlu etkilerinin izlenmesi 3-4 hafta kadar zaman gerektirebilir.Dozaj sizin yaş, cinsiyet, tıbbi durumunuz, tedaviye yanıtınız ve bazı etkileşen ilaçların kullanımına dayanmaktadır.

Sertralin tedavisi alırken alkol içmekten kaçının. Tedavinin ilk günlerinde araç kullanmaktan kaçının, özellikle ilk hafta araç – makine kullanma becerinizi etkileyebilir. Ancak bir haftadan sonra iyi hissediyorsanız araç kullanabilirisiniz. Ancak araç ve tehlikeli olabilecek makine kullanan hastalarda, Lustral, yeşil reçeteli ilaçlar ve sakinleştiriciler ile birlikte kullanılmamalıdır.

Doktorunuz ilacı kesmenizi söylemedikçe, düzenli almaya devam edin. Tedavi çoğu zaman siz tamamen iyi hissettikten sonra 6 ay kadar daha devam eder. Tedavi bitiminde Lustral azaltılarak kesilecektir.

Sertralin kullanımı esnasında dikkat edilecek diğer konular

Sertralin almadan önce, geçmişte antidepresanlara ya da başka ilaçlara karşı alerjiniz olup olmadığını psikiyatristinize bildirin. Epilepsi, gebelik riski, barsak kanaması, glokom,mani gibi bir tıbbi hikayeniz varsa mutlaka hekiminize hatırlatın. Lustral kullanırken ameliyat olacak ya da diş çekimi yaptıracaksanız, hekiminize ilaç kullandığınızı belirtin. Çoğu zaman Lustral, ameliyat ya da diş çekiminden iki gün önce ksilir. Operasyondan sonraki gün tekrar kullanıma başlanır. Ancak doğru süreyi yapılacak girişime göre hekiminiz size bildirecektir.

Almayı unutup bir dozu atladıysanız, hatırladığınız an alınız. Ancak bir sonraki dozun alınmasına yakın bir zamandaysanız, dozu atlayınız ve normal doz şemasına devam ediniz, tedaviyi yakalamak için çift doz birden almayınız.

İlacı nemden ve güneş ışığından uzak, normal oda sıcaklığında saklayınız. Banyoda saklamayınız. Tüm ilaçlarınızı, çocuklar ve evcil hayvanlardan uzak tutunuz.

Gebelik ve emzirme döneminde Sertralin kullanımı

Gebelikte Sertralin kullanımının güvenli olduğuna dair bilimsel araştırma sayısı çok değildir. Güvenilir olmadığına ilişkin kesin veriler de yoktur. Bu yüzden birçok hekim, hasta için kar-zarar analizi yaparak depresyon tedavisinde ilaç tedavisi gerekli ise Sertralin kullanmayı tercih eder.

Gebelikte tedavi edilmemiş depresyon da bebek için risklidir. Gebelik esnasındaki tedavi yöntemleri ile ilgili hekiminizden detaylı bilgi alınız. Gebelik planınız varsa, ilaç kalırken hamile kalırsanız hekiminizle irtibata geçiniz.

Sertralin, anne sütüne geçen bir ilaçtır. Emzirme dönemi kullanımla ilgili hekiminize danışınız. Anne sütünden geçen Sertralin, miktarına bağlı olarak, bebekte, iştahsızlık, huzursuzluk ve uyku bozuklukları yapabilir.

Sertralin, 12 yaş altındaki çocuklarda kullanılıyorsa, çocuğun bedensel gelişimini ve davranışlarını izlemek gerekir.

Sertralin İlaç Etkileşimleri

Kullanmakta olduğunuz tüm ilaçları hekiminize bildirin. Sertralin kullanırken, diğer ilaçların dozlarını değiştirmeyin, başka bir ilacın dozunun değiştirilmesi ya da kesilmesi gerekmişse, bunu hekiminize bildirin. Sertralin alırken bazıilaçların kullanımı açık biçimde sakıncalıdır. Bunlar bazı antidepresanlar (Aurorix) ve St John Wort, bazı antipsikotikler (pimozid, Norofren), sıtma ilaçları ve kilo kaybetme amaçlı alınan ve sibutramine içeren ilaçlardır (Reductil, Capsi Green).

Bunun dışında Sertralin bazı ilaçlarla da etkileşir, bu ilaçları kullanıyorsanız hekiminize haber veriniz: Nöbetleri kontrol etmek için kullanılan anti-epileptik ilaçlar (örneğin karbamazepin, fenitoin ve primadone), antidepreanlar ve anti-manik ilaçlar (örneğin triptofan ve lityum), anti-psikotik ilaçlar, kan sulandırıcılar, non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar (örn. aspirin veya ibuprofen gibi ) ve ağrı kesici bazı ilaçlar (tramadol) bazı migren ilaçları (sumatriptan), antiviral ajanlar (örn. ritonavir gibi), parkinson hastalığı tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar (selejilin), bazı ülser tedavisi ilaçları ( simetidin gibi).

Bu yazı genel bilgilendirmedir, tüm ilaç etkileşimlerini içermez, bu nedenle, Sertralinkullanmadan önce, doktorunuza kullandığınız tüm ilaçları danışınız.

Lustral (Sertralin ) kullanırken izlenen yan etkiler nelerdir?

Çoğunlukla tedavinin ilk günlerinde daha belirgin olan ağız kuruluğu ve terleme artışı, baş dönmesi ve titreme, ishal, bulantı, hazımsızlık, iştahsızlık, uykusuzluk ya da uykulu hal, erkeklerde boşalma gecikmesi en sık rastlanan yan etkilerdir. Bu yan etkiler çoğu durumda hafiftir ve ilaç kesimine gerek kalmadan geçer.

Sertralin doz aşımında neler izlenir?

Doz aşımı belirtileri şunlardır: uyku hali, hasta hissetme (bulantı), kusma, hızlı kalp atışı (taşikardi), titreme, ajitasyon, baş dönmesi ve derin uyku hali. Sizde veya yakınınızda yanlışlıkla ya da intihar amaçlı kasıtlı biçimde yüksek doz Sertralin alımı varsa, derhal en yakın sağlık kurumuna başvurunuz.