Sabah: Kadın Ruh Sağlığı Bozuk

Psikiyatrik sorunlarla hastaneye giden 100 kişiden 65’inin kadın olduğunu söyleyen Psikiyatri Derneği Başkanı Prof. Dr. Berksun, en önemli neden olarak çocukluktan beri maruz kalınan şiddeti gösterdi. Türkiye Sosyal Psikiyatri Derneği Başkanı Prof. Dr. Oğuz Berksun, kadınların ruh sağlığının sanılanın aksine erkeklerden daha bozuk olduğunu söyledi.
Yarına kadar sürecek 1. Ulusal Kadın Ruh Sağlığı Kongresi hakkında bilgi veren Prof. Berksun, bilimin her ne kadar objektif ölçütleri olan bir sistematik gibi görülse de psikiyatri tarihinin bile erkek egemen anlayışın örnekleriyle dolu olduğunu belirtirken şöyle dedi: “Bilimsel çalışmaların önemli bölümü de, erkek ağırlıklı yapılıyor. İlaçta yan etkinin kadınlarda fazla görülmesinin bir nedeni de, dozların erkeklere göre ayarlanması. Kadın denekler yok denecek kadar az.”

ÇOĞU DEPRESYONDA

Ruh sağlığı alanında da erkek ve kadındaki rahatsızlıkların aynı olduğunun sanıldığını kaydeden Prof. Dr. Berksun, şöyle devam etti: “Oysa alkol ve madde kullanımı dışındaki ruhsal hastalıklarınProf. Dr. Oğuz Berksunkadınlarda görülme oranı erkeklere göre 2-3 kat daha fazla. Kadınlarda en fazla depresyon ve anksiyete görülüyor. Kadınlardaki ruhsal hastalıkların psiko-sosyal nedenleri arasında, çocukluktan itibaren maruz kalınan cinsel ve fiziksel şiddet önemli yer tutuyor. Yine birçok ruhsal sorun hormonal değişim dönemine rastlıyor.”

AYRIMCILIK VAR

Erkek egemen bir toplumda kadının ruh sağlığının korunmasına özen gösterilmesi gerektiğini de vurgulayan Prof. Dr. Berksun, “Sosyal ve cinsel ayrımcılığa maruz kalan kadının ruh sağlığını koruması çok kolay değil. Bu nedenle kadının ruh sağlığı ayrıca ele alınmalı. Hastanelere psikiyatrik nedenlerden dolayı başvuran 100 kişiden 65 tanesi kadın. Çocuk, ergen psikiyatristi var da neden kadın psikiyatristi yok ?” diye konuştu.