Radikal: Kadın Ruh Sağlığı Ulusal Mesele

RADİKAL – İSTANBUL – Türkiye’nin ilk Ulusal Kadın Ruh Sağlığı Kongresi, Hilton Convention Center’de başladı. Türkiye Sosyal Psikiyatri Derneği tarafından yapılan kongreye göre, kadınların ruh sağlığı alarm verdi. Dernek başkanı Prof. Dr. Oğuz Berksun şöyle konuştu:

“Alkol ve madde kullanımı dışındaki ruhsal hastalıkların kadınlarda görülme oranı erkeklere göre iki-üç kat daha fazla. Kadınlarda en fazla depresyon ve anksiyete görülüyor. Kadınlardaki ruhsal hastalıkların psiko-sosyal nedenleri arasında çocukluktan itibaren maruz kalınan cinsel ve fiziksel şiddet önemli yer tutuyor.

Yine birçok ruhsal sorun hormonal değişim dönemine rastlıyor. Sosyal ve cinsel ayrımcılığa maruz kalan kadının ruh sağlığını koruması çok kolay değil. Bu nedenle kadının ruh sağlığı ayrıca ele alınmalı. Hastanelere psikiyatrik nedenlerden dolayı başvuran 100 kişiden 65 tanesi kadın. Neden kadın psikiyatristi yok?”

Bilimde erkek egemenliğinin hâkim olduğuna dikkat çeken Prof. Berksun, bilimsel çalışmaların çok önemli bölümünün erkek ağırlıklı yapıldığını, ilaçta yan etkinin kadınlarda fazla görülmesinin bir nedeninin de dozların erkeklere göre ayarlanması olduğunu söyledi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi desteğiyle düzenlenen kongre üç gün sürecek. 400 uzmanın katıldığı kongrede intiharlardan cinsel tacize, şiddetten çocuk kadınlara kadar pek çok konu ele alınacak.