Psikiyatrik bir rahatsızlığınız mı var?

dr.oguzberksunGünlük hayatta ruhsal rahatsızlık veya ruh hastalığı daha çok kullanılsa da burada”psikiyatrik bozukuluk” terimini yeğleyeceğiz. Beynimizin işlevlerinden bağımsız bir ruh tanımı olmadığından ruhsal rahatsızlık veya hastalık desek de aslen psikiyatrik bozukluklar beynimizin işlevlerindeki bozulmalarla ilgilidir.

Eğer psikiyatrik bir hastalığınız varsa bedensel bir hastalığa sahip olmaktan daha farklı bir durumla karşı karşıya olmadığınızı bilmelisiniz.

Hastalıklar konusunda düşünmeye başladığımızda çoğu zaman endişelerimiz bizi yönlendirir. Aslında herhangi bir hastalığımız olmasa da bir hastalığa (bir yakınımızın hastalığı) sahip olduğunu düşünebiliriz. Psikiyatrik muayeneye gitmek hala ülkemizde insanların zorlandığı bir meseledir.

Kendimizin veya yakınımızın akıl hastası veya ruh hastası diye nitelendirileceğinden korkarız. Bilmeliyiz ki tıbbi açıdan psikiyatrik bozuklukların (ruhsal rahatsızlık veya hastalıkların), diğer (bedensel) hastalıklardan ayrı ele alınmalarını gerektirecek farklı bir özelliği yoktur. Bugün için ruhsal bozuklukların, beynimizin işlevlerinde (beyin çok karmaşık bir organ olduğundan bugün için tam açıklayamasak da) birtakım hafif ya da ağır bozulmalar sonucunda ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu sebeple ruhsal bozuklukları ve durumları yaygın ön yargılarıdan uzaklaşarak herhangi bir bedensel hastalığa karşı takındığınız tutumla değerlendirmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte bir çok ruhsal sıkıntı beynimizle ilgili bir soruna dayanmaz. Yaşadığımız günlük hayattaki stresler, yakınlarımızla ve çevremizdeki insanlarla ilişkilerindeki zorluklar, hayatın getirdikleri, tatsız, acı verici, üzüntü verici olaylar bizi zorlayabilir. Bu durumda da hasta olmasak dahi ruh sağlığımızı korumak için yapacak şeyler olabilir.

Bu sitede bulunan bilgiler sizi aydınlatmak ve doğru yönlendirmek amacıyla düzenlenmiştir. Bu bilgileri kendinize veya yakınınıza teşhis/tanı koymak için kullanmayın. Psikiyatrik tanılama herhangi bir insanın bilgilenerek yapabileceği bir şey gibi görünse de karmaşık değerlendirmelere dayanır. Burada bulacağınız hastalık ve durumların betimlemeleri, anlatımları içinde yer alan belirti ve bulgular, tanımlanan yaşantılar tek başına hiç bir şey ifade etmeyebileceği gibi bir kompozisyon/bir bütünlük içinde çok şey de ifade edebilir. Burada bulacağınız bilimsel düzeyi yüksek bilgiler veya internet üzerinde bulduğunuz bilgiler (bir çoğu kafa karıştırıcı olabilir) sizi endişelendirebilir. Bilmelisiniz ki amacım sizi endişelendirmek ve aşırı duyarlı kılmak ve hemen bir hekime başvurmanızı sağlamak değil gereksiz endişelerinizi gidermek ve doğru değerlendirmeler yapacak bir bilgi düzeyine erişmenizi sağlamaktır. Bozukluklara ve psikiyatrik durumlara ilişkin yazıları kaygılarınızı kontrol ederek dikkatle okuyunuz.

Günümüzde pek çok hastalıkta tıbbi olarak yapılabilecek çok şey var üstelik insanların ruhsal bozukluk dediğimiz durumları (ağır bozukluklar hariç) tıbbi bir müdahaleye gerek kalmaksızın kendi ruhsal/psikolojik kaynaklarını ve gücünü harekete geçirerek aşabildiklerini de biliyoruz. Ağır olan veya psikolojik yönünden çok biyolojik yönü ağır basan bozukluklar da bile insan aklının sağlıklı kısımlarının tedavi süreci içinde çok önemli iyileştirici bir etkiye sahip olduğunu da hatırlatmak isterim. Hepinize sağlıklı ve mutlu bir yaşam dilerim.