Merhaba ben bunu kime daniscagimi bilmiyorum ben evleneli 2 ay oldu ama henüz ilk geceyi yasiyamadim korkudan dolayı bunun için ne yapmam gerek?

Pek çok insanda, kadın-erkek farketmez ilk gece sorunu yaşanabilir. Vakaların tamamana yakınında bu sorun eninde sonunda çözümlenir. Önemli olan bunun sorun olduğunu eşlerin birlikte belli bir anlaşıya dayalı olarak ortaya koyması ve daha önemlisi çare aramaya başlamasıdır. Bu sorunun çözümünde önemli bir adımdır.

İlk gece sorunu esas olarak bu sorunun çözümüne dönük arayışların toplumsal baskılar, utanma nedeniyle ertelenmesi, cinsel aktiviteler sırasında bahaneler bularak kaçınma davranışının aylara, yıllara yayılmasıyla sorun haline gelir.

Anatomik bir bozukluk, hormonal veya fizyolojik bir sorununuz yoksa psikolojik olan bu durumun üzerine eğer belli yöntemlerle giderseniz aşarsınız.

Kadınlarda ilk gece sorunu çocukluktan itibaren yetişme biçimiyle, edinilmiş yanlış bilgilerle, cinselliğe karşı geliştirilen ön yargılarla ve düşüncelerle ilişkili korku ve kaygıya veya tiksinmeye bağlı olabilir. Bu durum ya doğrudan korku ve kaygıya bağlı, ya da ağrı acımaya bağlı olarak (ki çoğunlukla abartılı algıya dayanır) cinsel ilişkiden kaçınma (erteleme) şeklinde ve/veya vajenin istem dışı kasılmasıyla hiç ilişki yapamama şeklindedir, ki bu kasılmaya bağlı cinsel ilişkiye vajenin müsade etmemesi haline vajinismus denir. Çözümü davranışçi bilişsel tedaviye dayalı cinsel terapilerdir. Herhgangi bir ilaç veya başka bir yöntemin bilimsel olarak işe yararlılığı olmadığını düşünürüz. Burada söz ettiğim cinsel tedavi de belirli bir sistematik içinde uygulanan yapılandırılmış ödevlerle sürdürülür. Bunun için bir psikiyatriste başvurursanız sizi size uyan bir terapiye alacaktır.