Fluoksetin Kullananlar İçin Önemli Bilgiler

Piyasada çeşitli isimlerle bulunmaktadır. Bu ilaçların hepsi fluoksetin maddesi ihtiva eden ilaçlardır. Farklı firmalar tarafından üretilmiş olmaları sebebiyle piyasa (kutu) isimleri farklıdır.

Aşağıda özetlenen bilgiler tüm bu ilaçlar ve diğer fluoksetin etken maddeli ilaçlar için geçerlidir.Bu bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Tıbbi öneri değildir. İnternette kontrolsüz biçimde yayılan yanlış bilgilerden hastalarımızı koruyabilmek için daha sağlıklı bir hekim görüşü olarak derlenmiştir. Lütfen detay sorularınız ve daha kapsamlı bilgi için psikiyatristinize danışınız, burada veya internet üzerinde bulunan bilgilerle yetinmeyiniz ve kendi başınıza kesinlikle hareket etmeyiniz.

Önemli Uyarılar:

Bir antidepresan olan fluoksetin ve eşdeğerleri, birçok ruhsal hastalığın tedavisinde kullanılır. Psikiyatride kullanılan en etkili, düşük yan etkiye sahip ilaçlardandır. Bağımlılık, kısırlık ya da kanser yapıcı herhangi bir özelliği yoktur. Bu ilaç intihar düşünceleri / girişimlerinin önlenmesi ve diğer hastalık belirtilerinin tedavisinde önemli faydalar sağlar. Ancak, çalışmalarda az sayıdaki kişide, özellikle 25 yaş altı gençlerde, antidepresan ilaç kullanırken kötüleşen depresyon, diğer ruhsal / duygudurum belirtileri veya intihar düşünceleri / girişimleri yaşanabileceği de gösterilmiştir. Bu nedenle, antidepresan ilaçların riskleri ve faydaları (özellikle 25 yaşından küçük kişiler için) hakkında doktor ile konuşmak çok önemlidir. Başkasına önerilmiş olan bir ilacı lütfen kullanmayınız. İlacın kullanımı esnasında alışılmadık davranış değişiklikleri, intihar düşüncesi ya da girişimi, hastalık belirtilerinde kötüleşme, çevreye düşmanca davranışlar, dürtüsel eylemler, şiddetli huzursuzluk, çok hızlı konuşma, uykusuzluk gelişirse derhal hekiminize haber veriniz. Özellikle antidepresan kullanmaya yeni başlanılan dönem ve ilaç dozunda artış yapıldıktan hemen sonraki dönem belirtilerin takibinde daha dikkatli olunuz.

Fluoksetin Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Epileptik nöbet, mide ve oniki parmak barsağı hastalıkları, iştahsızlık, diyabet, uygunsuz antidiüretik hormon salınımı, glokom, karaciğer hastalıkları, intihar düşünceleri, manik-depresif tablo, artmış kanama riski olanlar doktora danışmalıdır.

Fluoksetin Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Bu etken maddeli preparatlar, depresyon, panik atak, obsesif kompulsif bozukluk, yeme bozukluğu, adet öncesi gerginlik sendromunu tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaç sizin duygudurumunuzu yükseltir, uyku, iştah, enerji düzeyinde artış sağlar ve günlük yaşam işlevlerini sürdürebilmenizde yardımcı olabilir. Korku, endişe, istenmeyen düşünce ve panik atakları azaltabilir. Ayrıca günlük yaşam içinde takıntı halinde yapmak zorunda kaldığınız, yıkama, sayma, kontrol etme gibi davranışları gerçekleştirmek için dürtüyü azaltabilir. Fluoksetin adet öncesi dönemde izlenen sinirlilik, iştah artışı ve depresyon gibi premenstrüel semptomları azaltabilir. Aşırı yeme ve kusma ile giden bulimia nevroza hastalığının kontrolünde faydalı olabilir. Travma sonrası stres hastalığı ve bazı uyku bozukluklarının (katapleksi, narkolepsi) tedavisinde faydalı olabilir.

Fluoksetin nasıl kullanılır?

Bu bilgiler genel bilgilendirme içindir, hekiminizin önerileri dışında hareket etmeyiniz. Kendinizde ilacın kullanımınının sakıncalı olduğu bir durum olduğunu düşünüyorsanız hemen heyecana kapılmayınız, psikiyatristinize danışınız. Mide oniki parmak barsak sorunları gibi birçok durumda da kontrollü kullanımı mümkün olabilir. Fluoksetin ve diğer fluoksetin türü ilaçlar sabahları, tek doz olarak kullanılır. Bir günde iki kez ilaç almak gerekiyorsa, bu genellikle sabah ve öğle saatlerinde yemekten sonra alınma şeklinde önerilir.

Eğer adet öncesi sorunlar için bu antidepresanı alıyorsanız, doktorunuz sizi her ay iki hafta kullanma şeklinde yönlendirebilir. Bu tip uygulama varsa, kullanım zamanınızı unutmamak için takvim kullanınız.

Bu ilacın sıvı halde kullanıyorsanız, özel bir ölçüm cihazı ya da kutudan çıkan orijinal ölçeği kullanmalısınız. Doğru dozu ayarlamak için başka ilaca ait ölçek ya da ev tipi kaşık kullanmayınız.

Tedavi dozu sizin biyolojik yapınıza, sağlık durumunuza ve tedaviye yanıtınıza göre değişir. Yan etki riskini azaltmak için, doktorunuz düşük dozda bu ilacı başlayıp, dozu yavaş artırabilir. Mutlaka doktorunuzun talimatlarına uyun. Tedaviden en çok faydayı elde etmek için ilacı düzenli olarak ve her gün aynı saatlerde alın.

Size iyi hissetseniz bile, bu ilaca kesmeden devam etmeniz önemlidir. Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı kesmeyin. İlaç aniden kesildiğinde bazı belirtiler daha kötü olabilir. İlacı keserken dozun kademeli olarak azaltılması gereklidir.

Fluoksetin kullanırken 2-3 hafta sonra ilk gelişmeleri görebilirsiniz, ancak belirgin bir yarar görebilmek genellikle 4-6 hafta sürer. Durumunuzda düzelmek yerine, daha da kötüleşme olduğu takdirde doktorunuza bildiriniz.

Almayı unutup bir dozu atladıysanız, hatırladığınız an alınız. Ancak bir sonraki dozun alınmasına yakın bir zamandaysanız, dozu atlayınız ve normal doz şemasına devam ediniz, tedaviyi yakalamak için çift doz birden almayınız.

İlacı nemden ve güneş ışığından uzak, normal oda sıcaklığında saklayınız. Banyoda saklamayınız. Tüm ilaçlarınızı, çocuklar ve evcil hayvanlardan uzak tutunuz.

Fluoksetin Yan Etkileri

Bulantı, uyuşukluk, baş dönmesi, daha kaygılı hissetme hali, uyku sorunları, iştah kaybı, yorgunluk, terleme, esneme tedavinin ilk günlerinde olabilir, geçicidir. Bu etkiler on günden daha uzun sürüyor ve şiddetli ise, hafiflemek yerine daha da kötüleşiyorsa doktorunuza bildiriniz. Fluoksetin kullanan birçok kişi ciddi yan etkiler yaşamaz.

Bu ilacın kullanımı esnasında izlenebilecek ve acil değerlendirme gerektirecek nadir ancak ciddi yan etkiler şunlardır: olağandışı veya ağır mental / duygudurum değişiklikleri (örneğin, ajitasyon gibi, olağandışı yüksek enerji / heyecan, intihar düşünceleri), ciltte morarma / kanama, kas zayıflığı / spazmı, titreme (tremor), fazla oranda kilo kaybı.

Daha da nadir fakat ciddi yan etkiler kahve telvesi gibi görünene siyah / kanlı / katran gibi dışkı, kusma nöbetleri ve idrar miktarında değişikliktir.

Eğer bilinen şeker hastalığınız varsa, fluoksetin, kan şekeri seviyenizi etkileyebilir. Lütfen kan şekerinizi düzenli olarak izleyin ve sonuçları hekiminize bildirin. Doktorunuz sonuçlarınıza göre ilaç, diyet ya da egzersizlerinizi ayarlayabilir.

Bu ilaç nadiren serotonin sendromu denilen çok ciddi bir durum neden olabilir. Diğer bazı psikiyatrik ilaçlarla birlikte kullanıldığında serotonin sendromu riski artar. Halüsinasyonlar, yoğun huzursuzluk, koordinasyon kaybı, hızlı kalp atışı, şiddetli baş dönmesi, ateş, şiddetli bulantı / kusma / ishal, kaslarda kramplar ve titreme izlenir.

Bu ilacın kullanımı esnasında, çok nadir olarak, erkeklerde 4 veya daha fazla saat süren ağrılı ya da uzun süreli ereksiyon olabilir. Bu durumda, bu ilaç kullanımını durdurmak ve hemen tıbbi yardım almak gerekir.

Fluoksetin için ciddi bir alerjik reaksiyon görülmesi nadirdir. Döküntü, kaşıntı / şişlik (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı gibi bir alerji belirtisi olursa, hemen tıbbi yardım alınız.

Fluoksetin kullanımı esnasında alkollü içeceklerden kaçınınız. İlaç araç ve araba kullanmayı genellikle etkilemez. İlk günlerde daha dikkatli olunuz, ilacın sürüş ya da alet kullanım güvenliğini etkilemediğinden emin olunuz.

Fluoksetin ilacının sıvı formu, eser miktarda alkol içerir. Alkol bağımlılığı, karaciğer hastalığınız olması durumunda, metronidazole ve disulfiram gibi alkol ile ciddi etkileşimi olan ilaçlar kullanmanız durumunda hekiminize danışınız.

Fluoksetin kullanırken ameliyat olmanız ya da genel anestezi almanız gerektiğinde, bir gün önceden ilacı kesmeniz yeterli bir önlem olur. Ancak mutlaka hekiminize danışınız.

İdrar söktürücü ilaç kullanan kişilerde, Fluoksetin kullanımı ile kan sodyum seviyesi düşebilir, bu durum bilinç bulanıklığına sebep olur.

Gebelik ve Emzirme Dönemi Fluoksetin Kullanımı

Gebelikte kullanımı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. İlaç kullanımı için mecburiyet yoksa kullanılmamalıdır. Gebeliğin son 3 ayında anne Fluoksetin kullandığı durumda, nadiren bebekte doğumdan sonra, bebeğin vücudunun ilaç aramasına bağlı olarak beslenme ve solunum güçlükleri, nöbet, kas sertliği, sürekli ağlama izlenebilir. Bu durumları izliyorsanız pediatriste derhal haber veriniz.

Gebelikte tedavi edilmemiş depresyon da bebek için risklidir. Gebelik esnasındaki tedavi yöntemleri ile ilgili hekiminizden detaylı bilgi alınız. Gebelik planınız varsa, ilaç kalırken hamile kalırsanız hekiminizle irtibata geçiniz.

Fluoksetin anne sütüne geçen bir ilaçtır. Emzirme dönemi kullanımla ilgili hekiminize danışınız. Anne sütünden geçen bu ilaç, miktarına bağlı olarak, bebekte kolik ağrılar, iştahsızlık, huzursuzluk ve uyku bozuklukları yapabilir.

Fluoksetin, 12 yaş altındaki çocuklarda kullanılıyorsa, çocuğun bedensel gelişimini ve davranışlarını izlemek gerekir. Agresyon, mani ve intihar fikirleri dikkatle izlenmelidir.

Fluoksetin ile İlaç Etkileşimleri

Fluoksetin son dozdan sonra, birkaç hafta daha vücudunuzda kalır ve başka ilaçlarla etkileşime girebilir. Bir önceki 5 haftada fluoksetin almış iseniz, herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Bu ilaç ile etkileşime girebilir bazı ürünler şunlardır: pimozid, tiyoridazin, karbamazepin, vinblastin, propafenon / flekainid gibi antiaritmikler, desipramin / imipramin gibi trisiklik antidepresanlar, warfarin, klopidogrel, ibuprofen

Tedavi sırasında, önceki 2 hafta ve fluoksetin kesiminden sonraki 5 hafta sürede MAO inhibitörleri (isocarboxazid, linezolid, metilen mavisi, moklobemid, fenelzin, prokarbazin rasajilin, selejilin, tranilsipromin) almaktan kaçınmalıdır.

Aspirin bu ilaç ile birlikte kullanıldığında kanama riskini artırabilir. Doktorunuz kalp krizi veya inmeriski için düşük doz aspirin almayı önerdiyse, mutlaka Fluoksetin kullandığınızı belirtiniz.