D Vitamini ve Depresyon

Her yıl özellikle kış dönemleri çökkün hissediyorsanız, depresyon tedavisi almanıza rağmen belirtileriniz düzelmiyorsa, sizde de D vitamini eksikliği olabilir. Son araştırmalar D vitamini eksikliğinin, depresyon belirtileri yarattığını gösteriyor.

Amerika’da yapılan 20-90 yaş arası 12600 kişinin dahil edildiği oldukça geniş bir çalışmada kişilerin kandaki D vitamini düzeyleri ile depresyon belirtileri ilişkisi incelendiğinde, vitamin düzeyi düşük olanlarda depresyon daha fazla izlenmiştir.

Son yıllarda,D vitamini eksikliğinin osteoporoz, kalp hastalıkları, diyabet, bazı kanserler ve multipl skleroz gibi bağışıklık sistemi hastalıklarının yanı sıra depresyonla da ilişkili olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlar üzerine, tıbbi otorite ve idareler kişiler için önerilen günlük D vitamini düzeylerini yükseltmişlerdir. Şu an depresyon için de güvenli olan günlük D vitamini alımı 1-70 yaş arası kişilerde 600 ünite (Iu), 71 yaşından büyük kişilerde ise 800 ünitedir.

Depresyon ile Düşük D vitamini ilişkisi

Tam olarak D vitamini ve depresyonun hangi mekanizma ile bağlantılı olduğu bilinmiyor. D vitamini eksikliği depresyona neden olabilir, ya da depresyon düşük D vitamini düzeyleri için risk artırıyor olabilir. Örneğin, depresyon tanısı olan insanların daha fazla zamanlarını kapalı alanlarda geçirmeleri, daha az sağlıklı beslenmeleri, D vitamini düzeylerini düşürüyor olabilir. Beyin de dahil olmak üzere tüm vücutta D vitamini ile çalışan hücreler bulunur. D vitaminin eksik olması, bu hücrelerin bozuk çalışmasına yol açar. Depresyonun ortaya çıkışının mekanizması bu olabilir.

Şu an için önerimiz özellikle kış dönemi tekrar eden depresyonu olanlarda ve depresyonu tedaviye direnç gösterenlerde kanda D vitamini düzeylerinin ölçülmesidir. D vitamini en çok balık, süt ve süt ürünlerinde bulunur. Depresyonu olan kişilerin bu ürünleri daha fazla tüketmesinde fayda olacaktır.