Doktor çocuğuma dikkat eksikliği için ilaç yazdı, kullandırayım mı?

Dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu, beyinde dopamin ve noradrenalinin yetersiz ya da verimsiz çalıştığı durumlarla ilişkilidir. Metil Fenidat uzun etkili (Örn: Concerta) ve Metil Fenidat (örn: Ritalin), yani metilfenidatlar, muhtemelen dopamin ve norepinefrin gibi iletimden sorumlu kimyasalları düzenlemektedir. Concerta ve Ritalin, hafıza, odaklanma, konsantrasyon ve dikkat mekanizmalarının daha iyi çalışması için dopamin ve norepinefrin verimliliğini artırır.

Concerta ve Ritalin, dikkat eksikliği– hiperaktivite bozukluğu tedavisinde yıllardan beri kullanılmaktadır. Sinirlilik ve uykusuzluk bildirilen en sık yan etkilerdir, fakat genellikle dozu azaltmak veya öğleden sonra veya akşam dozu atlayarak kontrol ediliebilir. İştah azalması da yaygındır fakat genellikle geçicidir.
Bilimsel araştırmalar Concerta ve Ritalin’in , dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olanlarda aşağıdaki alanlarda yarar sağladığını göstermiştir:

  • Konsantrasyon artışı
  • Daha iyi odaklanma
  • Dikkat süresinde uzama
  • Azalmış dürtüsellik.
  • Azalmış huzursuzluk ve aşırı aktivitede düşüş
  • Daha sabırlı olma
  • Daha iyi yazılı ifade ve el yazısı (özellikle çocuklarda).

Ritalin ve Concerta birbirine benzeyen ilaçlardır. Ancak Ritalin kısa etki süresine sahipken, Concerta daha uzun süre etkilidir ve iştahsızlık yan etkisi daha azdır. Her iki ilaç da yasadışı bir uyarıcı madde olan amfetamin ile benzer farmakolojik aktivite sergiler. Ritalin ve Concerta’nın merkezi sinir sistemindeki etkisi sonucu, sempatomimetik aktivite artar, yani beyin de bir uyarılmışlık hali oluşur. Buna bağlı olarak, yorgunluk hissinde azalma, zihinsel uyanıklıkta artma, hafif canlı ve parlak bir ruh hali ortaya çıkar. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda izlenen huzursuzluğun ortadan kalkması kişiyi rahatlatır.

Ritalin ve Concerta dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olanlar için bir tedavi seçeneğidir. Buna karşın son dönemde başarıyı artırmak için birçok aile çocukları için metilfenidat arar hale gelmiştir. Hekimler gerekli olmayan, hastalık tanısını karşılamayan vakalara reçete vermeme konusunda hassasiyet gösterirler. Gereksiz yere Ritalin ve Concerta kullanımı, özellikle çocuklarda öfkeli hale ve davranış problemlerine yol açabilmektedir.
Çocuğunuzun dikkatinde dağınıklık izliyorsanız, öğretmeni de durumdan şikayetçi ise, danıştığınız hekim, Ritalin veya Concerta kullanımı önerdiyse, ilacı kullanınız. Tedavinin en başında kalp grafisi çektiriniz. Her muayenede çozuğun boy ve kilosunu kaydediniz. Çoğu hekim haftasonları ve yaz tatilleri ilaç tatili verir. Kullanım konusunda hekiminizin önerilerine uyunuz.