Bipolar Bozukluğum Var ve Tekrarlıyor

Bipolar bozukluk tedavilere çoğu vakada çok iyi yanıtlar veren bir bozukluktur, büyük oranda tekrarlayıcıdır ancak birçok hastada uzun iyilik dönemleri sağlanabilir, hatta çok uzun yıllar tekrarların hiç olmadığı vakalar vardır.

Buna karşın depresif dönemde veya özellikle miks (karma-disforik) episodlarda intihar görülebilmektedir çünkü hastalar bu dönemlerde kısa sürelere sıkışmış bir biçimde çok umutsuzluk, keder, kapana sıkışmışlık, hatta korku, şüphe ve dolayısıyla kriz yaşamaktadır.

Bu dönemlerde mutlaka yakınlarınızdan yardım isteyin ve durumu yakınlarınıza ve en kısa zamanda doktorunuza bildiriniz. Doktorunuza ulaşamıyorsanız bu dönemlerin geçici olduğunu unutmayın. Psikiyatrik acil servise başvurun ve yardım isteyin. Unutmayın ki umutsuzluk, öfke, üzüntü veya bazen korku nedeniyle yaşanan ve insanı intihara yaklaştıran kriz anlarından birçok insan çıkmakta ve tedaviyle normal bir hayat sürdürmektedir. Biliniz ki düzelmeyecek gibi hissedilen böyle hastalıklar eninde sonunda düzelmekte, daha da önemlisi her hastalıkta olduğu gibi insan hastalıkla başedebilmeyi öğrenmektedir. Umutsuzluğa kapılmadan belirli bir tedavi rejimine üç beş ay uyulması çok iyi sonuçlar vermektedir. İlaçlarınızla çok oynamayın, kural şudur, bir-iki ay bir ilaç fayda etmiyorsa değiştirilmeli, iyilik sağlanmaya başlayan ilaçlarda da yan etkilerine bakılmaksızın çok yavaş kontrollü azaltarak tedavi birkaç yıla yayılmalı, tamamen iyi olunan süre 2 yılı geçmeden ilaçları kesme düşünülmemelidir. Hatta bir görüş ömür boyu düşük doz da olsa ilaç kullanımını önermektedir. Geçmiş olsun.