Ben 16 yaşındayım 5-6 ayda 63 kilodan 45 kiloya düştüm sporla ve diyetle ama şimdi sporu bırakmıyorum yapmadığım zaman suçluluk duyuyorum birşey yediğimde de hemen kilo alacakmışım gibi geliyor yiyeceğin kalorisine bakmadan yapamıyorum ne yapmalıyım?

Anoreksiya nervoza  denilen bozukluk böyle başlayabilir. Çok ciddi kilo takıntısı ve vucut imaj bozukluğu ile seyreder. Kilo alma, kalori takıntısı o kadar ileri boyutlara varabilir ki aşırı spor yapma, yemek yememe, hatta yediklerini çıkarma, bunun için zayıflatıcı ilaçlar kullanma gibi yollara başvurabilir insan.

Obsesif (takıntılı) bir biçimde kiloyla uğraşınız olduğunu anlıyorum. Eğer zayıf olduğunuz halde aynada baktığınızda veya kendinizi içinizde hayal ettiğinizde kilolu, fıçı gibi bir hissedişiniz yani vucut imaj bozukluğunuz varsa, adet düzeninizde aksamalar olmaya başladıysa veya adetten kesildiyseniz mutlaka bir psikiyatriste başvurun gecikmeyin. Ancak şunu da söylemeliyim ki çoğunlukla diyeyim anorektik hastalar sizin burada yaptığınız gibi bu durumdan endişe duyup bir doktora mesaj yazmaz. Biraz takıntılı bir insansanız dönem dönem bu tür şeyler yaşayabilirsiniz. Şimdiki kilo ile ilgili olabilir. Sizi rahatlattığımı biliyorum buna rağmen davranışlarınızdaki bu kısır döngünün sebebini araştırmalısınız yine de psikiyatrik bir yardım alın bütün bunları doktorla yüz yüze konuşun.