Antidepresan İlaçlar Bağımlılık Yapar mı?

Antidepresanlar bağımlılık yapar mı diye endişe mi duyuyorsunuz? Fizik bağımlılıktan söz ediyorsanız, yani eroin, alkol, kokain gibi uyuşturucu olarak nitelenen maddeler gibi, cevabım hayır olacaktır. Antidepresan ilaçlar yıllar boyunca kullanıldığında bile fizik bağımlılık oluşturmazlar.

Modern tıbbın kullandığı antidepresanlar uyutarak sorunları unutturan ilaçlar da değildir. Bu ilaçlar bağımlılık yapar gibi bir inanca ya da bilgiye sahipseniz muhtemelen psikiyatrik bir ilaç kullanmak ağırınıza gidiyor olabilir. İyi ama psikiyatrik ilaçların da diğer ilaçlardan bir farkı yok ki. Bu tip ilaçlar beyne etki ediyor ben beynime etki eden maddelerin bünyeme girmesini istemiyorum diyebilirsiniz. O zaman da ben size şunu sorarım. Bedensel hastalıklar için almak zorunda olduğumuz ilaçlar kana karışıp omuzlarımızın altında kalan bölgede mi dolaşıyor. Onların hepsi beyin dolaşımından geçiyor hatta hepsi olmasa da önemli bir kısmı etkilerini beynimiz üzerinden ortaya çıkarıyor.

Antidepresan ilaçlar beyindeki bozulan metabolizmayı düzelterek depresyon belirtilerinin azalmasını sağlar. Biyokimyasal, nörobiyolojik kısır döngülerin oluştuğu depresyon çoğunlukla kişinin kendi kendine yenebileceği bir durum değildir. Elbette aklımızı kullanmak, duygusal dünyamızı düzenlemek işimize yarayabilir ancak çoğunlukla yeterli olmaz. Bu sebeple “ilaçlar bağımlılık yapar, kullanma, kendi kendinin doktoru ol” gibi önerilerde bulunulması, ya da buna inanılması hastanın durumunu kötüleştirmekten başka bir işe yaramayacaktır. Siz eğer doktorunuz gerek görürse ilacınızı da kullanın, aklınızı da. İlaç aklınızı, kişiliğinizde olan olumlu potansiyelleri kullanmanıza engel değil.

Günümüzde tıbbın sağladığı imkânlar sayesinde depresyon hastalarının başarıyla tedavi edilmeleri mümkün olmaktadır. Kullanılan tedavi hastaya uygun olduğu takdirde, depresyon birkaç hafta veya ay içerisinde düzelmeye başlar.

Depresyon genellikle haftalar veya aylar süren bir gelişmenin sonucu olarak ortaya çıktığından, tedavisi de elbette zaman ister. Sadece bir kaç gün içinde çabucacık iyileşme ihtimali olmadığı için sabırlı olmanız gerekir. Ancak hasta, hekim ve ailenin işbirliği yapması ile bu hastalığın tedavisinde başarı şansının yüksek olduğunu unutmamak gerekir.

Antidepresan ilaçlar ve bağımlılık denildiğinde ilaç kesilirken çıkan bazı etkiler akla gelebilir ki bunlara çekilme belirtileri denir. Genellikle ilaçları başlarken ortaya çıkan çoğu önemsiz yan etkiler bırakırken de hissedilebilir ancak bu durum fizik bağımlılık anlamı taşımaz.