13 yasinda bir kizim var surekli telefonla erkeklerle konusuyor mani olmaya calistikca fevri davraniyor bir seferinde intihar etti bir seferindede tesebbuste bulundu. Nasil davranacagimizi ve ne yapacagimizi bilmiyoruz.

telefon-eden-kizErgenlik karşı cinsle ilişkilerin düzenlendiği bir dönemdir ve ergenlerin cinsel alanda kontrolsüz davranışları ortaya çıkabilir. Bu davranışlar erken cinsel deneyim, seçimsiz cinsel ilişkiler dolayısıyla ruhsal, bedensel örselenmeler ve olumsuz sosyal sonuçlar ortaya çıkarabileceğinden her iyi ebeveyn bu davranışlardan dolayı ahlaki yargıların dışında da endişe duyar. Sizi anlıyorum. Bu durumda cezalandırıcı olmadan sevgiye dayalı bir ilişki kurmada ve sürdürmede ısrarlı olmalısınız, Bu konudaki tutarlılığınızı, davranışlarınızda, tutumunuzdaki sevgiye dayalı sürekliliğinizi olabildiğince korumalısınız. Yani sizin onu sevdiğinizi ve korumak istediğiniz bugün anlamasa da bir gün anlayacağını, hatta şimdi bile büyük ihtimalle anladığını bilmelisiniz. Onun işine gelmiyor olabilir ama zeka sorunu yoksa (ki bu psikiyatrik olarak değerlendirilmelidir) mutlaka anlıyordur ancak idraki dürtüleri nedeniyle zayıf kalıyordur. Bilin ki bu durum zor bir durumdur ve uzunca bir zaman uğraşmanız gerekecektir. En azından ergenliğin bitimine kadar başka sorunlar da yaşayacaksınızdır. Ergenlik döneminde bazı ergenler yapıları gereği zordur. Siz ne kadar olumlu, sabırlı olursanız olun sizi bir ergen olarak yine de kışkırtacak ve aradaki ilişkiyi bozarak kendisine rahat hareket edebileceği bir alan açmak isteyecektir. Babanın otoritesinin yokluğu da bu durumda önemlidir. Kızınızın bu tutumu karşısında son derece sabırlı olmanız gerektiğini tekrar etmek istiyorum. Bu çok güç olabilir sizin için ama başarabildiğiniz ölçüde sabrınızı, tutarlılığınızı korumalısınız. Boşanmış olsanız, eski eşinizle aranız bozuk olsa bile ilişkilerinizi tekrar düzenleyip, karı-kocalığın boşanmayla biteceğini ama ana babalığın bitmeyeceğini (umarım bu konuda kızınız şanslıdır) ona da hatırlatarak,  onunla durumu gerekirse tek başınıza gerekirse bir psikiyatriste beraber giderek konuşmayı denemelisiniz.

Burada ciddiye alınması gereken şey intihar davranışıdır. Bu ebeveyn çocuk ilişkilerinin, aradaki iletişimin bozuk olduğu durumlarda, hiçbir hastalığa veya kişilik yapı sorunlarına bağlı olmaksızın da ortaya çıkabilmektedir. Bilin ki pek çok ergenle benzeri sorunlar yaşanmaktadır. Benim size tavsiyem, paniklemeden en kısa zamanda bir çocuk-ergen psikiyatrisitine başvurmanızdır.

İntihar davranışı aranızdaki ilişkilerde mutlaka düzenlenmesini gerektiren bir sorun olduğunu göstermekle birlikte ayrıca bazı psikiyatrik bozuklukların da olabileceğine işaret etmektedir. Suçlanmadan, öfkelenmeden, cezalandırıcı bir baba değilse eski eşinizle konuşup birlikte çocuk-ergen psikiyatrisine derhal başvurun. Başvurunuz sonrasında yine de herşey hemen düzelmeyecektir ancak davranış ve tutumlarınızı düzenlemekte işinize yarayacak bilgilere ve yol haritasına kavuşursunuz. Eğer psikiyatrik bir rahatsızlık durumu varsa da tıbbi bir tedavi başlamak gerekecektir. Bütün bunlar en azından ilişkilerdeki yükünüzü azaltacaktır.