Merak ettikleriniz... SSS arşivine gözatın

    Artık sık sorulan sorular SSS linkine tıklayarak soru sorabilirsiniz

PsikiyatriNet Güncel + Güvenilir + Anlaşılır + Kapsamlı + Bilimsel + Yönlendirici !

1

Şizofreni'nin farklı türleri var mıdır? 

Şizofreni 1-Basit şizofreni, 2-Rezidüel şizofreni, 3-Dezorganize şizofreni, 4-Katatonik şizofreni ve 5-Paranoid şizofreni olmak üzere beş tipi vardır.

2

Anoreksiya nervoza?

Ben 16 yaşındayım 5-6 ayda 63 kilodan 45 kiloya düştüm sporla ve diyetle ama şimdi sporu bırakmıyorum yapmadığım zaman suçluluk duyuyorum birşey yediğimde de hemen kilo alacakmışım gibi geliyor yiyeceğin kalorisine bakmadan yapamıyorum ne yapmalıyım?.

Devamını Oku...
3

Doğum sonrası depresyona girdim...

6 yıldır Lustral ile tedavi görüyorum. Doğum sonrası depresyon yaşadım ve işyerimdeki işlere ve özel hayattaki işlere yetişemiyorum stresi ile depresyona girmiştim. Sürekli ağlamaya başlamıştım. Daha sonra Lustral kullanmaya başladım 3-4 ay içerisinde kendimi iyi hissettim.

Devamını Oku...

 


Haber7: Doğal Taşların Tedavi Edici Etkisi

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Araştırma ve Uygulama Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Erkan Berksun, hastalıklara şifa arayışının insanlık tarihi kadar eski olduğunu söyledi.

İnsanların binlerce yıldır çok çeşitli yöntemlerin faydalı olduğuna inandığına dikkati çeken Berksun, inanışlardan birinin de taşlarla ilgili olduğunu anlattı. Yontulmamış değerli veya özel taşların şans ve şifa getirdiğine dair inanışın yeni olmadığına işaret eden Berksun, şunları dile getirdi:

PLASEBO ETKİSİ

"Bu antik inanış, antropolojik olarak psikolojik açıdan güçlü bir inanıştır. Güdüler, dürtüler ve içgüdüler gibi ilkel inançların da insanların yaşamında etkisi tartışılmaz çünkü ilkel dürtüler, içgüdüler gibi inanma da çok güçlü ruhsal ve biyolojik bir enerjiyi harekete geçirebilir. Bu yöntemin bilimsel kanıta dayalı iyileştirici bir etkiye sahip olduğunun ancak tek bir açıklaması olabilir. Bu da inanmanın plasebo etkisiyle ilgilidir. Bilindiği üzere iyi geleceğini düşündüğümüz içi boş ilaçlar dahi insanlarda yüzde kırklara varan iyileştirme etkisine sahip olabilmektedir, buna plasebo etkisi diyoruz." Berksun, ilkel ve bilim dışı inanışların eğitim düzeyiyle ilgili olduğunu ifade ederek, bu inanışların kötü yanının insanlara para ve zaman kaybettirmesi olduğunu vurguladı.

ALTERNATİF TIP

Bioenerji uzmanı Belgin Dal ise şifalı taşlarla uzun yıllar süren migren ağrısının tedavisi sırasında tanıştığını söyledi. “15 yıldır çektiğim migren ağrım vardı" diyen Dal, "Bana bir ametist taşının baş ağrısını geçireceğini söyledikleri zaman, 'Allah’ın taşının faydası mı olur?' diyenlerdendim. 2008 nisan ayında çok ilginç bir olay yaşadım, o olay üzerine taşlarla tanıştım. Bir anda migren ağrım kayboldu. Bu, tıp değil, alternatif tıp. Bir migren ağrısı taşlarla 6 ayda yok olabiliyor. 1,5 ayda yüzde 60 azalabiliyor, kansızlık ise 20 günde iyileşiyor” şeklinde konuştu. Dal, aragonit taşının kemik erimesini tedavi edebileceğini ancak bilinçsiz kullanmasının hastaya zarar verebileceğini kaydetti.

“YANLIŞ TAŞ KULLANILMAMALI”

Aragonit taşının kemik erimesini bir haftada durduracağını savunan Dal, “Çok güzel bir taştır, kasları gevşetir. Otistik hastalığının sebebi kurşun ve kadmiyum minerali fazlalığıdır fakat bir otistik hastaya aragonit taşını hediye ederseniz, bu taşta da kurşun minerali olmasından sebep, kurşun fazlası olan hastaya kurşun yüklersiniz ve daha çok hasta edersiniz. Hastalığın sebebi ve eksik mineraller, bunlar çok önemli” ifadesini kullandı. Tiroid hastalığının ve uykusuzluğun tedavisinde ametist taşının kullanıldığını belirten Dal, iltihaplı romatizma hastalığının bor ve bakır mineralini taşıyan taşlar sayesinde 6 ayda tedavi edilebildiğini savunarak, kişiye özel dizayn edilmiş migren kolyesi ile de migren ağrısının geçirilebildiğini kaydetti. / AA

Nöbetçi Eczaneler

Nöbetçi Eczanelere Buradan Ulaşabilirsiniz.
Nöbetçi Eczaneler

 

Psikiyatri Derneği

Türkiye Psikiyatri Derneği Web Sitesine Buradan Ulaşabilirsiniz.
TSPD

 

Yasal Uyarı

Bu sitede bulunan bilgiler sizi aydınlatmak ve doğru yönlendirmek amacıyla düzenlenmiştir. Bu bilgileri kendinize veya yakınınıza teşhis/tanı koymak için kullanmayın.
Devamını Oku...

Randevu & Adres & Telefon

Uğur Mumcu Caddesi 79/4 Büyükesat Ankara
Randevu için
Cep: 0539 434 27 15
Sabit: 0312 446 45 60
Devamını Oku...

Muayene & Tedavi & Takip Kılavuzu

Psikiyatrik bozuklukların tedavilerinde ilaçla tedavi çok önemli bir yer tutar. İlaçla yapılan tedavi ve sadece tıbbi takip ile son derece yüzgüldürücü sonuçlar alınabilmektedir.
Devamını Oku...

Tüm Hakları Saklıdır ©PsikiyatriNet, 2015

Google Analytics Alternative