Merak ettikleriniz... 

PsikiyatriNet Güncel + Güvenilir + Anlaşılır + Kapsamlı + Bilimsel + Yönlendirici !

1

Antidepresan ilaçlar bağımlılık yapar mı? 

Antidepresan ilaçlar bağımlılık yapar diye endişe duyuyor ve ilaç kullanmak istemiyor olabilirsiniz. Bağımlılık yapma olasılığı olan bazı ilaçlar vardır ve bizler kullanımında hastaları bu konuda uyarırız. Antidepresanlarda ise...

Devamını Oku...
2

Sabah erken uyanıp uyuyamıyor musunuz?

Saat 5 ten sonra tekrar uykuya dalmakta zorluk oluyor, yoğun iç sıkıntısı yaşıyorsanız bu durum tedavi gerektiren bir ruhsal sorunun belirtisi olabilir. Geç Uyku Bozukluğu denilen bu durum için bazı şeyleri gözden geçirmekte fayda var.

Devamını Oku...
3

Antidepresan kullanıyorum alkol alabilir miyim?

Eğer antidepresan ilaçlar kullanıyorsanız bazı kurallara dikkat etmelisiniz. Alkol kullanımını antidepresan ilaçlarla birlikte deneyimlemiş insanlar vardır ancak alkol kullanımı tıbbi olarak dikkat edilmesi gereken bir meseledir.

Devamını Oku...

 


Yaşlılarda Mani, Panik, Psikoz

Mani: yaşlılıkta ilk atak olarak nadiren görülür bu sebeple gençlikte silik olarak atlatılmış mani ve depresyon dönemleri dikkatle araştırılmalıdır ancak 65 yaş üstü manik hastalara basitçe "gençliğinde bipolar bozukluk tanısı almış olanların yaşlılıkları" demek de doğru değildir.

 

İnsanların bir kısmında bu tablo (bipolar bozukluğun manik fazı) orta yaş ve üstünde başlayabilir. Ailesel yüklülük, erken başlangıçlı bipolar bozukluk için olduğu kadar geç mani için de risk faktörüdür. Bu nedenle ailesel etkenler, geriatrik bipolar bozukluk için önemlidir. Ayrıca geç başlangıçlı manide tıbbi risk faktörlerinin önemli olduğu unutulmamalıdır. Örneğin ilaç kullanımları...

Yaşlılarda mani kliniği farklılıklar göstermektedir. Coşku ve taşkınlık daha azdır. Konfüzyon, şüphecilik, sinirlilik, hareketlilik, canıtezlik, huzursuzluk, dikkat kaybı daha sık görülen belirtilerdir.

Yaşlıda Psikoz

Yaşlılık dönemindeki psikiyatrik başvuruların %10'u paranoid psikoz nedeniyledir. Bazen tek belirti kötülük görme sanrılarıdır. Bazı hastalarda ise şizofreni benzeri bir klinik tablo görülebilir; sanrı ve halüsinasyonlar, düşünce bozukluğu vardır. Hastalığın sebepleri arasında genetik yatkınlık, ailesel yüklülük, duyusal yoksunluk (özellikle sağırlık) ve uzun süreli yalnız kalma rol oynayan etkenlerdir. İçgörü yoksunluğu sebebi ile tedavi zordur. Antipsikotiklere cevap genelllikle iyidir. Antipsikotik seçimi yaşlılarda yan etki riski göz önünde tutularak yapılmalıdır. Bazı hastalarda işlevsellik iyileşse bile şüpheler devam edebilmektedir.

 

Yaşlıda Kaygı Bozuklukları

Panik bozukluğu, iyileşmeler ve yinelemelerle giden kronik bir sendromdur. Erken dönemde panik atakları başlamış bir kişinin ileride de bu hastalığın belirtilerini gösterme olasılığı yüksektir. Bunların pek çoğu ya hiç tedavi görmemiştir ya da yetersiz tedavi görmüşlerdir. İleri yaşlarda yeni başlamış panik bozukluğu nadirdir. Elli beş yaştan önce panik bozukluğu tanısı almış olanlarla geç başlangıçlı olanlar karşılaştırıldıklarında geç başlangıçta panik atak sırasındaki semptomların daha hafif olduğu, bu hastaların ataklarla ilgili daha az kaçınma davranışı gösterdikleri saptanmıştır.

Nöbetçi Eczaneler

Nöbetçi Eczanelere Buradan Ulaşabilirsiniz.
Nöbetçi Eczaneler

 

Psikiyatri Derneği

Türkiye Psikiyatri Derneği Web Sitesine Buradan Ulaşabilirsiniz.
TSPD

 
BugünBugün162
DünDün288
Bu HaftaBu Hafta18
Bu AyBu Ay450
Tüm ZamanlarTüm Zamanlar450

Yasal Uyarı

Bu sitede bulunan bilgiler sizi aydınlatmak ve doğru yönlendirmek amacıyla düzenlenmiştir. Bu bilgileri kendinize veya yakınınıza teşhis/tanı koymak için kullanmayın.
Devamını Oku...

Randevu & Adres & Telefon

Uğur Mumcu Caddesi 79/4 Büyükesat Ankara
Randevu için
Cep: 0539 434 27 15
Sabit: 0312 446 45 60
Devamını Oku...

Muayene & Tedavi & Takip Kılavuzu

Psikiyatrik bozuklukların tedavilerinde ilaçla tedavi çok önemli bir yer tutar. İlaçla yapılan tedavi ve sadece tıbbi takip ile son derece yüzgüldürücü sonuçlar alınabilmektedir.
Devamını Oku...

Tüm Hakları Saklıdır ©PsikiyatriNet, 2015