Merak ettikleriniz... SSS arşivine gözatın

    Artık sık sorulan sorular SSS linkine tıklayarak soru sorabilirsiniz

PsikiyatriNet Güncel + Güvenilir + Anlaşılır + Kapsamlı + Bilimsel + Yönlendirici !

1

Şizofreni'nin farklı türleri var mıdır? 

Şizofreni 1-Basit şizofreni, 2-Rezidüel şizofreni, 3-Dezorganize şizofreni, 4-Katatonik şizofreni ve 5-Paranoid şizofreni olmak üzere beş tipi vardır.

2

Anoreksiya nervoza?

Ben 16 yaşındayım 5-6 ayda 63 kilodan 45 kiloya düştüm sporla ve diyetle ama şimdi sporu bırakmıyorum yapmadığım zaman suçluluk duyuyorum birşey yediğimde de hemen kilo alacakmışım gibi geliyor yiyeceğin kalorisine bakmadan yapamıyorum ne yapmalıyım?.

Devamını Oku...
3

Doğum sonrası depresyona girdim...

6 yıldır Lustral ile tedavi görüyorum. Doğum sonrası depresyon yaşadım ve işyerimdeki işlere ve özel hayattaki işlere yetişemiyorum stresi ile depresyona girmiştim. Sürekli ağlamaya başlamıştım. Daha sonra Lustral kullanmaya başladım 3-4 ay içerisinde kendimi iyi hissettim.

Devamını Oku...

 


Gebelik Sonrası Depresyona Girdim

Çoğu kadın gebeliği, yaşamının en mutlu, huzurlu dönemi olarak yaşandığını ifade eder. Ancak bazı kadınlarda gebelik ve sonrası dönemde yapısal, genetik, hormonal ve çevresel etkenlere bağlı olarak olarak depresyona, anksiyete bozukluklarına, bipolar bozukluklara eğilimin arttığı da bilinmektedir.

Sizin gebelik sonrasında depresyona girdiğinizi ve sonrasında da antidepresan bir ilaca devam ettiğinizi anlıyorum. Doğum sonrası yüklerin ve sorumlulukların arttığını da dikkate alırsak söylediğiniz şeylerin yaşanması bir ölçüde normal. Yorgunluk, bezginlik ve kaygılı bir insansanız işlere yetişememe duygusu da yaşanabilir. Depresyon yaşanmadan tükenmişlik de hissedilebilir. Yakınların, eşlerin bu noktada yardımcı olması son derece önemlidir ve ruh sağlığının korunmasında etkilidir. Alınan sosyal ve duygusal destekle bu sorunların üstesinden zamanla gelebilir insan. Ancak depresyonun hayattan zevk alamama, çökkün duygudurumu, isteksizlik, keyfsizlik, moral bozukluğu, hassaslaşma, alınganlaşma, enerjide düşme, iştahta kesilme gibi belirtileri çıktıysa hatta bazı insanlarda bebeği benimsememeye varan bir ruhsal durum da çıkabilir o zaman ilaçlarınıza en az 1 yıl devam etmeniz gerekebilir. Sonrasında ilaç dozu düşürüldüğünde bu belirtilerin tekrar çıkıyor olması tedavi süresinin uzatılmasını gerektirebilir. Söz ettiğiniz ilacın 200-300 mg dozlara kadar çıkılabilir olduğu düşünülürse tekrarlamalar halinde ilaçlar düşük dozlarda süre gözetmeksizin kullanılabilir. Sonra hayatınızın rahat olduğu kendinizi iyi hissettiğiniz bir döneme geldiğinizde bırakma yine denenebilir.  Gerekirse düşük doz ömür boyu bile bu ilaçlar kullanılabilir. Toplumda bu ilaçların bağımlılık yaptığı, zararlı olduğu gibi bir ön yargı vardır fakat bunlar doğru değildir. Bir tansiyon ilacı nasıl ömür boyu kullanılırsa antidepresanlar da gerekirse ömür boyu kullanılabilir. 

Nöbetçi Eczaneler

Nöbetçi Eczanelere Buradan Ulaşabilirsiniz.
Nöbetçi Eczaneler

 

Psikiyatri Derneği

Türkiye Psikiyatri Derneği Web Sitesine Buradan Ulaşabilirsiniz.
TSPD

 

Yasal Uyarı

Bu sitede bulunan bilgiler sizi aydınlatmak ve doğru yönlendirmek amacıyla düzenlenmiştir. Bu bilgileri kendinize veya yakınınıza teşhis/tanı koymak için kullanmayın.
Devamını Oku...

Randevu & Adres & Telefon

Uğur Mumcu Caddesi 79/4 Büyükesat Ankara
Randevu için
Cep: 0539 434 27 15
Sabit: 0312 446 45 60
Devamını Oku...

Muayene & Tedavi & Takip Kılavuzu

Psikiyatrik bozuklukların tedavilerinde ilaçla tedavi çok önemli bir yer tutar. İlaçla yapılan tedavi ve sadece tıbbi takip ile son derece yüzgüldürücü sonuçlar alınabilmektedir.
Devamını Oku...

Tüm Hakları Saklıdır ©PsikiyatriNet, 2015

Google Analytics Alternative