Hürriyet: Kadınlar Daha Fazla Seks Dediğinde Erkeklerin İktidarı Yıkılacak

kadin-sexGeçtiğimiz günlerde (2005 yılı) İstanbul’da, ilk kez düzenlenen Ulusal Kadın Ruh Sağlığı Kongresi’nde odak noktası kadınlardı. Kadınların psikiyatrik ve bedensel sorunları, pratisyenler, aile hekimleri, halk sağlığı uzmanları, jinekologlar, psikiyatrlar ve psikologlar tarafından ele alındı.
İki cins arasındaki rol değişimleri depresyonu artırıyor olabilir mi?

-Evet. Kadın ve erkek arasında bir pazarlık ve çatışma dönemi yaşanıyor. Bütün dünyada böyle. Bu pazarlık dönemi kadınlar lehine sonuçlanmaya başladı görünüyor. Türkiye’de pazarlık sürüyor. Rol değişimleri ise tam gerçekleşmiş durumda değil. Kadın eşitlik arıyor ancak eşitliğin erkeksileşmekte olduğuna inanıyor veya inandırılıyor. Kadınlar bu toplumda kayıpları için yas tutuyor. Yas sadece ölenlerin arkasından tutulmaz. Beklentilerin, arzuların kaybı halinde de yas tutulur. Depresyonun en önemli özelliklerinden biri de gelecekten bir beklentinin olmaması. Kadınlar gelecekten olumlu şeyler bekleyebilir, umudedebilir olduklarında değişecekler. Planları olanlar depresyona girmez.

Seks: kadınların arzularının isteklerinin bastırıldığı, yasaklandığı, ayıplandığı yerde erkek iktidarı yaratan bir etken. Aksi halde erkek iktidarı sarsılır.

Prof.Dr. Oğuz Berksun Web Sitesii