Bipolar Bozukluk Tedavisi

bipolar tedaviBipolar bozukluk için etkili tedavinin birbirinden farklı bileşenleri olmalıdır. Örneğin hastalık hakkında eğitim, ilaç tedavisine düzenli olarak devam etmek, psikoterapi, akran ve kendi destek gruplarına katılmak ve ailenin ve arkadaşların yardımı, bu tedavi bileşenleri arasında sayılabilir.

Bipolar bozukluğu öğrenmek, hastalık belirtileri, tedavisi ve tetikleyicileri hakkında bilgi edinmek hastalık ile baş etmenin en önemli parçasıdır. Bilgi sahibi olan hasta ve ailesi, hastalığın tekrarlamaları ile baş etmeye daha hazır ve bilinçli olurlar. Hekiminizden gerekli eğitici broşürleri ve internetten ulaşabileceğiniz sayfaların adreslerini isteyebilirsiniz.

Bipolar bozukluk sürekli devam eden, uzun vadeli bir hastalık olduğundan ilaç tedavisi çok önemlidir. Semptomlarını dengelemek için çoğu kişi birden fazla ilaç kullanmaktadır. Bütün ilaçlar neurotransmitter diye adlandırılan beynin kimyasal maddelerini etkilemektedir. Doğru ilaç kombinasyonunu bulmak psikiyatristinizin takibi ve sizin düzenli olarak tedaviye devam etmenizle kolaylaşır. Kafa karıştırıcı olabildiği halde doğru kombinasyonu bulmanın bazen zaman alabileceğini unutmamak lazım. Lityum tuzu ilk bilinen duygudurum dengeleyicisi idi ve bugün hala kullanılmaktadır. Karışık durumlar ve hızlı-döngülü bipolar bozuklukları için daha az etkili olduğu bulunmuştur.

Hekiminiz bazen epilepsi tedavisinde kullanılan bazı ilaçları bipolar bozukluk tedavisinde kullanacaktır, bu tüm dünyada kullanılan son derece yaygın ve başarılı bir tedavi biçimidir. Araştırmalar epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçların bazılarının bipolar bozukluğun tedavisinde de faydalı oldukları gösterilmiştir. Anti-psikotik ilaçlar, bir çok hastalıktaki psikotik belirtileri kontrol etmek için kullanıldığı gibi aynı zamanda manik epizod yaşayan kişilerin tedavisi için dekullanılmaktadır. Anti-depresan ilaçlar manik epizodları tetikleyebildiği ve hızlı-döngülü duygudurum çalkantılarına sebep olabildiği için bipolar bozukluk tedavisinde çok dikkatli kullanılmalıdır ve hasta daha yakından takip edilmelidir.

Prof.Dr. Oğuz Berksun Web Sitesii